Nekem semmi újat nem mondott, amit eddig is tudtam... álmodunk, mert álmok nélküli, józan polgári életformával mutat a rendszer emberi okaira és álmodunk majd tovább is, míg sarkaiban váltjuk meg a világot...
...sajnos Botka sem volt az – a hiány-jel bennem égett, a hibákat amúgy is tudtam, hiszen érzem a mindennapokban. Összefogás és üzenet, egyesek felé - kiinduló köréből - nem kitörést jelentett, amivel az érzés egyként jönne le, hanem másként – nekem/felém fájón... olyan Juhász Gyulás volt, amiként a gyógyíthatatlan melankólia volt útitárs - meg a leszálló köd, a ránk hulló borulat, ami a vigasztalan semmit emeli irreális fordulóra- hozva, azt várt diadallá s békült célhoz-éréssé!
ezt érte el a valóban rögös úton, kicsit fáradtan, ideges-remegőn... mintha a siralom-völgyéből biztatna valamiféle céllal, ahonnét majd boldog lesz a megérkezés, ha választok! Képileg is nehezen jön össze – hibák felsorolása oké... de tudtuk – tények száraz felsorolása: térben, időben - okokban világosan elhatárolóan – de hogy csillapítására miként hoz megoldást az értelem? - hiánya most!
A szegénység, az ismeretlenség, a fojtó levegőjű sötét mélység borújából a „tűzsugaras magasba” törni, „az élet hegyére jutni – több ez, mint az embernek az az érthető igénye, hogy magasabbra jusson annál az életszintnél, ahová született – ilyetén ez már a becsvágy hangja is (vehetem-e biztatásnak?).
Egyrészt tehát: félelem a hétköznapi élettől, törtetni tülekedni nem tudó „gyöngeség”, vágy a tisztultabbra, a magasabb-rendűre, a harmóniára - másrészt: elérhető-e a nagyság, a dicsőség – a csúcs, a magasság? Botka vaj' elérheti-e valaha – és a népet nem is álmodom bele!
Ámbár a nép (így együttesen) magában hordozza a „boldog építőket”, a tetterős, harcos férfiakat, a munkásokat, a jövő alapozóit, a győzteseket – mégis fájon ébred rá mindig, hogy, hogy az élet nagy harcában ő a vesztes, és csak egy (halálon túli) győzelmi esélye van...
addig marad magánya, hiába várt és remélt emberibb, értelmesebb jövőt – az mindig csak a végtelenség folyamatán távlat marad (mint eddig is) - szinte soha el nem érhető célként!
amíg Botka rózsaszínű jövőjét építgeti... ekként tudomásul kell vennem, hogy csakugyan más-világgá tárul a kép, nyüzsgő eleven voltja, tarka világává, ami már nem elszakadásra buzdít (persze lehagyott belőle sokakat, így is), amit tovább fájlalhatok,
„Tudomásul kell venni mindenkinek Brüsszelben is: mi nem leszünk bevándorlóország – Ha ez nem sikerül, akkor ez a feszültség a mainál is sokkal erősebb szakadást, akár végzetes szakadást is okozhat az európai kontinens politikai történetében.”
Puff neki!
A kormányfő azt mondta, a bevándorlóországok jelentik a legnagyobb veszélyt Európa értékeire, hiszen veszélybe kerül a vallásszabadság, a férfi és nő egyenjogúsága és az antiszemitizmus elleni küzdelem is, mivel a Nyugat-Európába beáramolókról annyi biztosan elmondható, hogy
semmiképpen nem tekintenek szövetségesként az Ótestamentum népére.
A keresztény értelmiségiekről Orbán úgy fogalmazott:
„mi azok az emberek vagyunk a magyar társadalomból, akik annak látjuk magunkat, aminek a Jóisten megteremtett bennünket (…), nem az érdekel, miképpen szegüljünk szembe a Teremtő akaratával”, éppen ellenkezőleg, „a kötelességünk pontos mibenlétét vizsgáljuk.”
hogy a keresztény értelmiség világából kisarjadt polgári körökben „iskolázta ki magát az ország a Mit tegyünk a visszatért posztkommunisták ellen? című tantárgyból”. A közös országjárások megalapozták, hogy a polgári jobboldal társadalmi bázisa mára jóval erősebb, mint a riválisoké.
Az idők jelei című 2015-ös konferenciát, amelyre reményei szerint úgy lehet majd visszaemlékezni, mint az a tanácskozás,
Szőke Emil:
más állapot
elég már elég (!)
szó a számon ég
hogy rádereng az emlékezés -
uniformisában a lét
árválkodik itt
...kéreg repedésein
ívesen nem
sem simán - a semmiségek-falán
amolyan szögletesen
illet
barátságtalan
sokféle rácsain át
a vágyó mozdulásokban
„kicsit szabálytalan járással” –
2017. 09. 16.