...íme a baljós optika
ahogy álmokba burkolózott
gyötri a gyomrot
s hamuszürke lesz - ki- ha látja
az észtől mily messze bolygott
már
hányni kíván! – (szőke)
az arányos, illetve a többségi választási rendszert.
- Az arányos választási rendszerben – amely pártlistákra épül – a mandátumok a szavazatok arányában kerülnek kiosztásra.
- Az egyéni választókerületeken alapuló többségi választási rendszerben ezzel szemben a szavazatok több mint felét (abszolút többségi rendszer) vagy a szavazatok többségét, a legtöbb szavazatot (relatív többségi rendszer) elért jelölt nyeri el a képviselői helyet.
Az arányos rendszer pozitív jellemzője, hogy az pontosabban tükrözi a választói akaratot, arányosan képezi le a társadalom politikai tagoltságát, a kisebb támogatottságú pártok is eséllyel indulnak a mandátumokért. Ugyanakkor ebből kifolyólag ez a választási rendszer széttöredezettebb parlamentet eredményez, ami viszont ahhoz vezet, hogy nehezebb létrehozni a kormánykoalíciót, amely így kevésbé stabil lehet.
A többségi rendszer a nagy pártoknak kedvez, kevesebb párt jut be a parlamentbe, ezek azonban társadalmi támogatottságukhoz képest sokszor felülreprezentáltan. Ilyen körülmények között stabilabb kormánykoalíció, illetve egypárti kormány jöhet létre. A többségi választási rendszerben továbbá erősebb a személyes kapcsolat a képviselő és a szavazók között. A vegyes választási rendszerek az arányos és a többségi választási rendszer előnyeit igyekeznek egyesíteni.
--------------
A jelenleg hatályos, többségi választási rendszer egyértelműen torzít és a győztest jutalmazza – de nem a Fideszt.
Ceglédi Z. azt írja: Bocsánat a durvaságért, de aki azt tényként közli, hogy „a mai választási rendszerben nem lehet legyőzni a Fideszt” meg „a Fideszre van írva a rendszer”, az sík-hülye.
Indoka szerint nem a Fidesz, hanem a győztes visz mindent a jelenlegi választási rendszerben, az ellenzék pedig egy arányosabb szisztémában sem állna győzelemre. Viszont ha sikerülne megszólítani a bizonytalanok közül egymillió új szavazót, akkor leváltható lenne az Orbán-kormány.
---------------
...sokan vannak, akik annyira követelik az arányos(abb) rendszert, hogy azt mondják, anélkül a választási bojkott az egyedül elfogadható. Köztük Haraszti Miklós, a Kádár-kor ikonikus ellenzéki alakja, az EBESZ volt sajtószabadság felelőse az egyik leghangosabb, ő egy Élet és Irodalomnak adott interjújában azt mondta, még a választásra való felkészülésnél is fontosabb a játékszabályok megváltoztatásának követelése, mert „csak így lenne elkerülhető a jogállami garanciák lemészárolása, az emberöltőre szóló szobatársi kinevezések sora, a média egyenirányítása, a lopás törvényesítése, az ügyészi elkefélések szégyene.”
...az ellenzéknek nem feltétlenül érdeke az arányos választási rendszer mellett kampányolni. Bár az vita tárgyát képezheti, hogy melyik az egyszerűbb. Szerezni a mostani szabályok elfogadása mellett egymillió új szavazót, vagy harcolni azért, hogy a többségi rendszer helyett arányosabb legyen a választás.
Legfeljebb megvezetjük magunkat... és tényleg nem nyerünk!
Ám tudd! - „egy olyan országban élünk, ahol a politikai törésvonalak megerősödtek, és élhetetlenné vált a hazánk. A politikai elitcsoportok önmérsékletében nem bízhattunk annyira eddig sem és ezután sem, hogy a konfliktusok csillapodását remélhetnénk.
Szőke Emil:
a dolgok lényege
Lám- hogy veszteségre-telt ember
két lábbal ha haladni akar
...mert unt - és telhetetlen
ide le a rögre - így ne ragadjunk
- hogy célja ez a körben...
(élet-forgása magában)
tudd:
„láb annak ki nem halad
elég volna egy darab” - úgy
haladjunk - libasorban – mennybe fel! --
2017. 04. 23.