Nézem a TV-t (a múlthéten) - és még mindig Horthy a téma (vagy ismétlés csak?) - mindegy – A HÁNYINGER KERÜLGET, AHOGY FELMENTENÉK BŰNEI ALÓL A KORMÁNYZÓT!
Elie Wiesel Nobel-békedíjas erdélyi születésű zsidó származású Holokauszt-túlélő a következőket jelentette ki „Horthy Magyarország kormányzójaként hatszázezer magyar zsidó deportálásáért volt felelős, akiket Auschwitzba szállítottak. Valami rettenetes tévedés van abban, ha valaki ezek után rehabilitálni akarja őt.”
Blumgrund János Horthy kenderesi újratemetése után a következő feliratú koszorút helyezte el a síron: ,,Megemlékezésül egy hálás magyar zsidó a sok közül.”
Dr. Eliezer Rabinovich, az egykori moszkvai főrabbi unokája, a holokauszt kutatása során arra a következtetésre jutott, hogy nem ért egyet a Horthyt bírálókkal.
Tény, hogy kortársai Horthyt a holokausztért nem ítélték el, illetve ilyen irányú felelőssége fel sem merült. 1957. február 9-én hunyt el Estorilban száműzetésben.
Jeszenszky Géza történész a következőket nyilatkozta:
„Tisza István és Horthy Miklós, Károlyi Mihály és Kádár János megítélésekor ma is indulatok csapnak össze, és hiába születik róluk akár a legalaposabb, minden elfogultságtól mentes életrajz, monográfia, nem fogja meggyőzni azokat, akiknek nagyon jó vagy nagyon rossz véleményük van ezekről a személyekről. (Jeszenszky Géza történész véleménye)
Horthynak súlyos felelőssége van a második világháborúba való belépés, a Szovjetunió elleni hadüzenet kapcsán, amit főként kérlelhetetlen antibolsevizmusa és a német hadsereg legyőzhetetlenségébe vetett hite motivált. A döntés során Horthy nem vetett számot azzal, hogy milyen tragikus következményei lehetnek e háború elvesztésének az egész ország számára - mutatott rá Catherine Horel.
több mint 400 ezer zsidó származású magyar állampolgár deportálása, majd meggyilkolása néhány hét leforgása alatt 1944 május-júniusában. Emiatt a fehérterrorhoz hasonló, de az áldozatok számát tekintve összehasonlíthatatlanul súlyosabb felelősség illeti Horthyt - hangsúlyozta a szakember. "Tudnia kellett, talán tudta is", milyen sors vár a vagonokban elszállított magyar állampolgárok százezreire - jegyezte meg Catherine Horel.
Jellemző Horthy hozzáállására, hogy 1920-tól 1944-ig tartó kormányzósága szinte egész időszakában élt a törvények és rendeletek előszentesítési jogával, az 1944. márciusi német megszállás után született jogfosztó, zsidóellenes rendszabályokat azonban "látni se akarta", azaz nem szentesítette azokat, de nem is akadályozta meg életbe lépésüket - mutatott rá a történész.
Mi lesz itt még?!
Az alábbiakban egymás mellé teszünk két rövid szövegrészletet, amelyeket érdemes összevetni.
„[...] A kultúra, a gazdasági élet és a politika összes területein nemes versengés támadt. A sportban elért teljesítményeink is szép sikert hoztak. [...] A jólét emelkedőben van és a legjobb úton járunk, hogy Magyarország békés munkájával és óvatos külpolitikájával a maga számára nemcsak biztos, hanem egyúttal meg is becsült helyzetet teremthessen a világban.”
Az idézet Koltay Gábor: Horthy – A kormányzó című könyvében olvasható, Horthy emlékiratai között.
„[...] Elemi érdek a stabilitás, hiszen mindannyiszor, hogy megingott a politikai stabilitás, abból országvesztés lett… a politikai stabilitás megőrzésében nem ismerünk tréfát. [...] A magyarok jövője biztosítva van, a diákoknak és a nyugdíjasoknak is, ezért mi dolgoztunk meg, nem ajándékba kaptuk. [...] „A holnap miatt nincs okunk idegeskedni. Magyarországon a holnap nem vet árnyékot a mára.”
Ejnye emberek, segítsetek!
Segítsetek az istenért...
Időm lejárt, veszett a remény.
Engemet már kinevetnek-
megvisel az élet-nélküli élet.
Így lettem egy vén szamár,
akiért úgyse kár...
érzem is itt végemet,
s a vágy? - jaj -
kedvtelen sírba tesz
kifordít egy köpönyeget
másként lett: szellemes! – (szőke)
2017. 08. 18.